SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Merače tepla majú byť povinné. Na úspory to nestačí (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Ďaľší lobistický zákon..

..
 

 

aj tak sa vzdy bude citit niekto ukrateny...
 

Megapodvod a diskriminácia

Ak by tie drísty boli pravdivé, tak by museli pomocou meračov tepla merať všetky radiátory,
áno aj tie v súkromných domoch aj v garážach - úplne všade.

Je jasné, že pomerové merače nedokážu merať dodané teplo, lebo merajú teplotu a teda úplne odlišné veci.

Neexistuje lepší spôsob merania dodanej energie ako rozpočítaním na metre štvorcové - koeficienty riešiť výkonnejším radiátorom.

Problém je, že na tomto zarobia iba podnikavci s meracou technikou a majitelia prázdnych bytov, kde odstavia radiátor trvalo.

Začína byť nebezpečný tento Sajuz!
 

To je ten najhlúpejší spôsob

Tak to bolo kedysi, teplota sa regulovala otvorenými oknami a spotreba tepla bola astronomická. Zodpovední ľudia doplácali na nezodpovedných. Pomerné merače sú v bytovkách spôsob ako aspoň čiastočne umožniť ľuďom ušetriť na vykurovaní.
Čo s tým majú súkromné domy to netuším.
 

 

ved o tom som pisal, uz dvaja sa nezhodnete, co potom cely panelak....
pomerove zas umoznuju nechat sa vykurovat susedmi
 

Pomerový merač

je pomerne dobrý o.eb. Nič iné.

Po príchode plesní z dôvodu ochladenia nevykurovaných častí domu je neskoro, vtedy obvykle predávam byt cigáňom.
 

brow-ovi

Stále nemôžem pochopiť prečo ľudia ktorí sa vo veci nevyznajú a možno sa ich to ani nedotýka píšu takéto príspevky.
Vy dokonca nepoznáte ani predpis a ani prax ktorá sa tejto veci týka no a fyzika resp. termo vám nič nehovorí. Tak len pre ilustráciu z vlastnej skúsenosti. Máme v BD centrálne vykurovanie s cudzieho zdroja. Pred zateplením, vyregulovaním a nasadením meračov niektorí obyvatelia bytov neboli schopní znížiť si teplotu v byte priškrtením ventilu ale vetrali v zime cez otvorené vetračky a aj okná. Ked som na to poukázal na schôdzi dostal som odpoved že aj tak všetci platia rovnako a oni majú pokazené ventily na radiatoroch.
Po zateplení a vyregulovaní nastala postupne zmena. V prvom roku skoro žiadna. Poprask nastal až ked došlo prvé vyučovanie cez merače zaplatenie vysokých doplatkov. Dokonca zvolai aj mimoriadnu schôdzu. To dobrá tretina sa prisahala a dávala hlavu na klát, že systém a merače musia mať poruchy že to nie technicky možné. A že tomu papieru o rozučtovaní oni nerozumejú a preto to nie je dobré. A to opakovali aj po tom čo externý zástupca firmy ktorá robí rozučtovanie im úplne do blba vysvetlil systém. Nebyť zákona veru by to tí blci boli aj zrušili. Po piatich rokoch sú výsledky nasledovné ak berieme za základ rok pred zateplením a zavedením merania tak :
1. Spotreba za celý objekt klesla o 45% a každoročne klesá.
2. Znižili sa individuálne rozdiely spotreby medzi jednotlivými bytmi
3. Už nevidím vetranie cez otvorené okná
4. Aj tí kverulanti a zásadoví odporcovia plastových okien si ich nechali namontovať a poniektorí si zateplili aj loggie.
 

..hehe..

..podpísal a to ani strieľať neviee...vie vôbec písať?? isto mu tajtrlík držal ruku
 
Hodnoť

Je to ok

Byty sa zateplujú, náklady klesajú, tak treba dať zarobiť vymenou meračov cca 100 EUR na 3 izbový byt. Koľko je to v SR?
 

 

ved je to tam napisane. zhruba 10.000 domacnosti.
inak tiez mi napadlo kamarat ktoreho politika potrebuje kseft?
 

 

10000? Do okruhu 1km odo mňa je vyše 1000 bytov. Skôr tak 1500. Jedno malé sídlisko s panelákmi starými cez 40 rokov. Hromada ľudí väčšinou v staršom veku. Koľko z nich má, podľa tvojho odhadu, merače?
 
Hodnoť

Lobby zapracovala

Štát už nedotuje ceny tepla tak nemá čo nariaďovať, nanajvýš odporúčať. Skúsenosti tých čo ich už majú sú negatívne. A netreba zabúdať, že okrem zriaďovacích nákladov treba ešte platiť pravidelné kontroly a povinné výmeny meračov. Pritom tie pomerové sú vlastne o ničom. A skutočné merače tepla ani nie sú k dispozícii a tak či tak straty na vedeniach sa aj tak rozpočítavajú. Uvidíme či budú mať poslanci rozum. Ak áno tak to odmietnú.
 
Hodnoť

Nová energetická politika

Normálny spôsob riešenia problematiky energetickej efektívnosti je nasledovný: spoplatniť cenu emisií CO2 a tým regulovať spotrebu primárnych zdrojov energie - vyvinúť ekonomický tlak na zníženie spotreby energie. Tento zákon má jediný zmysel, zvyšuje náklady obyvateľstvu. V zásade stačí merač na päte domu a pokiaľ sa obyvatelia dohodnú na systéme rozpočítania tepla, načo je komu individuálny merač. osobne si myslím, že je to neprimeraný zásah do majetkových práv súkromného vlastníka, kde investor - dodávateľ dostáva investičný stimul na účet spotrebiteľa bez riešenia podstaty problému - zvýšenia energetickej efektívnosti. Je to podobné, ako keď sa doplatkami do technológií rieši podpora kogeneračnej výroby tepla a energie a tiež OZE - výsledok je, že prezident EU van Rampuy povedal jasne: najdôležitejšou úlohou EU je znížiť cenu energií a žiada vytvoriť novú energetickú politiku.
 

Na vine je súkromné vlastníctvo bytov

Zákon rieši vzťahy medzi fyzickými osobami, ako napríklad dopravná vyhláška. Čo píšeš, platí, ak má objekt jasného vlastníka. Môže ním byť aj právnická osoba (napr. s.r.o s účasťou terajších obyvateľov, čo by sa časom aj tak samé zmenilo), ale nie nejaké spoločenstvo hlasujúce v kočikárni bez akýchkoľvek znalostí a hlavne zodpovednosti. Riešením nie sú ani profesionálni správcovia, lebo aj oni orajbávajú majiteľov. Skutočný majiteľ objektu by časom dospel k dokonalému zatepleniu a paušálnym platbám a zvyšok by riešil trhovou cenovou politikou nájomného od zľavy po výpoveď.
P.S. Nájomné vzťahy by prispeli k vyššej flexibilite pracovnej sily, lebo teraz je kvôli cenovému rozdielu nemožné, aby šikovný chalan pri hľadaní miesta predal v malom meste panelákový byt a aj s rodinou kúpil technicky rovnaký vo veľkom meste. A tam je kvôli očakávanému zbohatnutiu fúra bytov prázdnych, od developerov po penzistov. Je to nepriechodné, lebo pre väčšinu ľudí je nájomný byt a sociálny byt synonymom. Grund je istota a hlavne chýbajú zákony. Fico sa akurát chystá nadmernosť zdaniť. Po vojne bol aj nútený podnájom, to ho ešte nenapadlo.
 

 

Si na omyle.
Jasným faktom je, že v každom baráku, kde sa v bytoch nainštalovali merače tepla, došlo "zázračne" k zníženiu spotreby tepla. Určite nestačí dať jeden spoločný merák na vstupe baráku, to by žiadnu spotrebu neznížilo. Kým merače nie sú priamo v byte, tak si ľudia povedia: prečo by som si mal znížiť teplotu a neplýtvať? Ostatní si budú mať teľúčko, a platiť budeme rovnako, tak prečo? Nonsens. Akonáhle dáš merače do bytov, tak automaticky sa ľudia správajú šetrne, lebo to má priamy vplyv na ich peňaženky.
 
Hodnoť

 

ja som sa prave zobudil rozlepim oci a citam: meciar ma teple uspory :D lol
 
Hodnoť

 

a čo ešte bude povinné ? Minimálne 3 vrstvový hajzlák ? Fialové slipy ?
A čo ak odmietneme "merače" a nezmyselné 40 eurové ventily ? Verejne nás popravia ?
 

nezmysel

takisto ma to dostalo. čo sa oni majú čo starať, čo mám ja doma, obzvlášť ak sa bytovka dohodne na rozpočítavaní a dodávateľ dostáva zaplatené, koľko chce. To či chce niekto ušetriť je predsa čisto jeho vec. Takisto nevidím zmysel pri súkromných bytovkách s vlastnou súkromnou kotolňou! Zvýrazňujem slovo súkromná, vlastná. Čo mi idú oni diktovať, že čo mám mať doma na riadiátore. Celú túto vec považujem za absolútne neprijateľný zásah do súkromných majetkových práv obyvateľov SR!
 

 

sa opakujem...

ale je to presne to iste ako ockovanie maciek a cedulky o dopekani peciva.
 
Hodnoť

 

"Zjednodušene povedané, čím vyššia je z dlhodobého hľadiska teplota vody na výstupe z radiátora, tým viac bol radiátor používaný a teda dodal do miestnosti aj viac tepla
[...]
Na druhej strane si predstavme v tej istej miestnosti dlhodobo netesné resp. pootvorené okno. V takomto prípade môže nastať stav, kedy bude síce radiátor odovzdávať do miestnosti relatívne veľké množstvo tepla, ale aj tak bude teplota vody na výstupe radiátora nízka a teda aj indikovaná spotreba bude nízka."

Mno, fyziku som mal uz davno, ale prva veta mi pripada ako uplna haluz (imho to ma byt presne naopak - pri rovnako vstupe znamena chladnejsi vystup viac odovzdaneho tepla, a druhy odsek robi zly zaver z prveho zleho predpokladu.
BTW, pokia ide pomerove merace priamo na radiatore, co brani majitelovi obalit ho v polystyrene, resp. inym sposobom zvysit teplotu snimaca teploty miestnosti tak, aby bola co najblizsia teplote radiatora?
 

1 2 >